Štvornohí obyvatelia Muránskej planiny

Syseľ pasienkovýalebo syseľ obyčajný je priateľský, približne dvadsať centimetrový poľný hlodavec, ktorý je zákonom chránený. Sysle zvyčajne žijú v kolónach, ktoré majú niekoľko desiatok, či dokonca stoviek jedincov. Žijú v poľných dierach, v ktorých prespia približne polovicu roka. Počas roka sa živia prevažne semenami rastlín, steblami tráv či hmyzom. Slovenské sysle si na zimu zásoby jedla nerobia.

sysel
 
Na Muránskej planine môžete nájsť sysle už od roku 2000. V tomto roku ho sem ochranári opätovne priniesli po tom, čo predchádzajúce skupiny z dôvodu nevhodného hospodárenia bohužiaľ vyhynuli. Mnohí gazdovia sa pri vyslovení slova syseľ chytajú za hlavu, no nájdu sa aj takí, ktorí už dávno pochopili, že syseľ nie je len škodca, ale aj významná časť nášho ekosystému a môže ochrániť úrodu ešte pred väčším zlom, ktorým je napríklad známy hraboš poľný.

svišť
 
 Okrem toho, že návštevníkom Muránskej planiny malé hlodavce robia radosť, plnia ešte inú, oveľa dôležitejšiu úlohu. Aby bola zachovaná rovnováha v prírode je syseľ prirodzenou potravou pre rôzne druhy dravých vtákov. Živia sa nimi napr. orol kráľovský, sokol rároh či jastrab veľký. Jedno hniezdo spomínaných vtákov si ročne odnesie viac ako sto sysľov, ktoré sa stanú potravou pre mladé dravce.
 
Aj návštevníci tohto miesta môžu priložiť ruku k dielu a pomôcť zachovať rovnováhu medzi prírodou a zvieratami a to tak, že malé sysle budú prikrmovať. Prikrmovanie totižto zvyšuje kondíciu jednotlivcov – samičky dokážu odchovať oveľa viac mláďat a preukázateľne vyššie percento mladých sysľov prežije zimnú hibernáciu vo svojich podzemných úkrytoch. Treba však prikrmovať len tým, čo je pre syslíkov prirodzené a zdravé – milujú slnečnicu, ale pochutnajú si aj na jabĺčkach či mrkvičke. V krajných prípadoch im môžete ponúknuť aj suchý chlieb alebo detské piškóty.

příroda
 
Muránska planina vám ponúka možnosť zakúpiť si vyššie spomínané nabalíčkované krmivo a tým mladé sysle nakŕmiť. Všetky vyzbierané peniažky poputujú ako inak – naspäť k sysľom. Použijú sa na rozvoj, ochranu a iné opatrenia spojené so syslími rodinkami.