Zábava (nielen) pre celú rodinu

Zábava. Pod týmto slovom vystupuje mnoho aktivít, podujatí alebo hier. Každý má svoje vlastné spôsoby zábavy, no v tomto článku spomeniem tri, ktoré plnia nielen zábavný aspekt hry, ale aj uvoľnenie, relax a mentálny tréning.

šachy

1.      ŠACH
2.      RUBIKOVA KOCKA
3.      LEGO
 
Šach je formou intelektuálnej zábavy, ktorá so sebou prináša aj obohatenie, rozvíjanie strategických schopností a zaroveň plní relaxačnú funkciu. Človek sa prestane sústrediť na problémy každého dňa a premýšľa len o drevenej doske a figúrkach pred sebou. Pravidlá šachu si je možné osvojiť častým tréningom, no je dobré navštíviť aj šachové kurzy, ktoré sa usporadúvajú v každom väčšom meste, či dokonca v niektorých dedinách. Popri hraní šachu tak splníte aj sociálnu povinnosť- kontakt s ľuďmi, nadväzovanie priateľstiev alebo aj nepriateľstiev, zmenu prostredia nevynímajúc.

kostka

Základom hry je hracia doska čiže šachovnica. Pomôže, ak si šachovnicu predstavíme ako bojové pole bez akýchkoľvek prekážok. Ďalšou podstatnou súčasťou hry sú samotné figúrky. Stoja oproti sebe v rovnakom počte. Spolu je ich 32. Figúrky majú svoje pomenovanie a funkciu. Na začiatok treba vedieť, že hráme s kráľom a kráľovnou, dvoma strelcami, dvoma vežami, dvoma jazdcami a ôsmimi pešiakmi. Každá figúrka má svoje pravidlá, ako ňou pohybovať po šachovnici. Osvojenie si pravidiel je náročnou časťou, no postupne dochádza k pochopeniu a prichádza tá skutočná zábava.

Cieľom hry je získať protivníkovho kráľa do pasce a matovať ho. Dá sa to dosiahnuť buď veľmi rýchlo alebo veľmi pomaly, záleží od jednotlivých ťahov a vyvinutej stratégie. Šach je hra rozumu, preto je dobré nájsť si svojho sparing-partnera, s ktorým si otestujete efektívnosť svojich ťahov.
 
Rubikova kocka je mechanický hlavolam, ktorý síce neláme hlavy, ale dá sa pri ňom poriadne zapotiť. Má podobu kocky so štandardnými rozmermi 3x3x3; môžu však byť aj menšie alebo väčšie rozmery, napr. 2x2x2 alebo 4x4x4; ktorú si ľubovoľne rozmiešate. Vaším cieľom potom bude dostať ju do pôvodného stavu. A to tak, že budete otáčať malými štvorčekmi rôznymi smermi, kým sa nedostaví výsledok. Na internete je síce niekoľko návodov, ako sa dopracovať k pôvodnému stavu, no väčšou satisfakciou je samozrejme vlastné úsilie korunované úspechom. Výhodou Rubikovej kocky je, že sa ľahko zmestí do tašky a môžete ju lúštiť napr. pri dlhej ceste vlakom.

lego

Lego nie je len hračka pre malé deti. Skladaním do ľubovoľných tvarov sa bavia celé generácie. Od babičiek a dedkov až po tých najmenších krpcov. Medzi výhody patrí podpora fantázie, prirodzenej zvedavosti a samozrejme pomáha pri koordinácii pohybov. Skrátka, hračka pre celú rodinu. Dá sa zohnať takmer všade a je to dobrá investícia, nakoľko majú dlhú životnosť a aj keď ich časom odložíte, vytiahnete ich len mierne zaprášené, no sú hneď pripravené na ďalšie používanie.
Nech už sa rozhodnete inšpirovať alebo nie, každopádne tieto spôsoby zábavy nie sú jediné, no majú tiež niečo do seba a hovorí sa, že život je plný zážitkov, ktoré sme ešte nezažili a je potrebné ich aspoň raz vyskúšať.