Ryšavec šikmý alias ČAGA

Ryčavec šikmý, čaga, chaga, alebo Inonotus obliquus. Všetky tieto pomenovania patria jednej jedinej hube, ktorá je považovaná za malý zázrak. Môžete sa s ňou stretnúť aj v lese, avšak iba zriedka. Ak navyše nepatríte k skúseným mykológom, je lepšie siahnuť po tej z obchodu.

kámen
 
Ryšavec je považovaný za jednu z najstaršie známych liečivých húb. Jeho domovinou je Rusko, Kórea, severná Amerika, severná a východná Európa a Kanada. Ide o parazitickú hubu, ktorá obľubuje najmä brezy. Rastie na ich kmeňoch a pripomína kusy obhoreného dreva, alebo stromový nádor.
 
Vplyv na ľudský organizmus
Na ľudský organizmus má priam zázračné účinky. Je považovaná najmä za silnú ochranu proti vzniku rakoviny. Okrem toho znižuje vysoký krvný tlak, bojuje proti zápalom a infekciám, dokáže znižovať hladinu cukru v krvi a podporuje imunitný systém.
 
Ako čagu konzumovať
 
Túto zázračnú hubu dostanete v podobe tabletiek, čaju, prášku, alebo kvapiek. Tabletky bývajú najdrahšou voľbou. Stokusové balenie stojí okolo dvadsiatich štyroch eur. Lacnejšou alternatívou je prášok, za ktorý zaplatíte približne štrnásť eur za sto gramov. Päťdesiatgramové balenie čaju stojí len okolo piatich eur.
 
ČAJ
Na prípravu čaju sa používajú vysušené kúsky huby. Na jeho prípravu vám postačí iba malý kúsok, ktorý povaríte asi pol hodinu vo veľkom hrnci s vodou. Či nie je čaj príliš slabý zistíte podľa jeho farby, teda nesmie byť príliš svetlý. Ak ste si ho pripravili príliš silný, bude mať nepríjemnú chuť. Ideálne silný čaj má mať príjemnú chuť.

léky
 
TABLETKY
Tabletky sa konzumujú ako bežný doplnok stravy, keďže môžete naraziť na rôzne koncentrácie, riaďte sa návodom na balení.
 
PRÁŠOK
Prášok je určený  na vonkajšie použitie. Množstvo podľa návodu povarte vo vode a nalejte do kúpeľa.
 
KVAPKY
Kvapky sa užívajú podľa vašej hmotnosti. Aj v tomto prípade sa riaďte pokynmi na oblae, či v príbalovom letáku.