Edinburg: Srdce krajiny Williama Wallacea

Lokalita starobylého sídla vládcov je skutočne očarujúca. Z jednej strany sa do neho zarývajú výbežky vyhasnutého sopečného pohoria, na druhej strane ho obmýva južná časť zálivu Firth of Forth. Má 464 000 obyvateľov a od roku 1995 figuruje v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

anglie

Turisticky najvyhľadávanejšia časť sa nazýva Staré mesto. Dominuje mu jedna z najrozľahlejších stredovekých stavieb vôbec – Edinburský hrad. Od pevnosti sa popri katedrále svätého Egídia a budove škótskeho parlamentu tiahne sústava niekoľkých ulíc nazývaných Kráľovská míľa (The Royal Mile). Ako už z názvu vyplýva, jej dĺžka je 1 škótska míľa (1,8 km) a historické budovy, ktoré ju lemujú, dodávajú miestu spoločne s neúnavnými gajdistami v kiltoch špecifickú atmosféru. Končí pri ruinách Holyroodskeho opátstva a letnej rezidencii panovníčky Veľkej Británie Alžbety II. Vždy v deň príchodu kráľovnej sa po Royal mile koná procesia, pri ktorej sú prenesené škótske korunovačné klenoty z hradu do Holyroodskeho paláca. Sprevádzajú ich vojaci oblečení v dobových uniformách. Panorámu Starého mesta dopĺňa vrcholok Artušovo sedlo (Arthur´s Seat) s výškou 251 metrov, poskytujúci jedinečný výhľad.

Lákadlo predstavuje aj Nové mesto. Oproti dôstojnému a drsnému, tradične škótskemu vzhľadu Starého mesta pôsobí kontrastne. Je od neho oddelené údolím, v ktorom sa nachádza veľký anglický park s novogotickým monumentom slávneho spisovateľa sira Waltera Scotta a železničná stanica Wawerly. Reštaurácie, veľké nákupné centrá, rôznofarebne rozsvietené cedule a čulý dopravný ruch charakterizujú jeho hlavný bulvár – Princes Street. Pekný pohľad na túto tepnu poskytuje Calton Hill, kopec, na ktorom sa nachádza niekoľko architektonicky zaujímavých monumentov venovaných významným osobnostiam dejín Spojeného kráľovstva a observatórium.

skotsko

Za návštevu rozhodne stoja múzeá a galérie, ktorých expozície sú kvalitne spracované, a nechýbajú ani destilérie whisky umožňujúce autentický zážitok z pravej „škótskej.“ Aj v okolí mesta sa nachádza mnoho pamiatok. Hrad Stirling, známy z amerického filmu Statočné srdce, starobylé univerzitné mesto St Andrews alebo park so zrúcaninami kráľovského zámku Linlithgow.
Jednoducho romantický Edinburg ponúka veľa možností úplne pre každého a preto jeho návštevu rozhodne neoľutujete.