Prečo sa nedarí vašim jahodám

Kúpili ste si krásne sadenice jahôd, posadili ich na slnečné miesto vo vašej záhrade a po dvoch mesiacoch očakávate prvé plody. Namiesto toho nájdete biedne rastlinky so žltými listami a plody, samozrejme, nikde. V tomto momente sa pravdepodobne pýtate, kde nastala chyba? Alebo ste ju urobili vy? Áno, chyba sa stala. Pravdepodobne, sa ich stalo až niekoľko. Nakrájané jahody na drevenom lopári.jpg
 
Žrúti živín
 
Jahody potrebujú na rast mnoho živín. Preto ich musíte posadiť na miesto, ktoré je na ne bohaté. Na druhej strane, však musí byť pôda kyslí. Čím kyslejšia, tým lepšie. Jahody môžete pokojne posadiť aj do čistej rašeliny. Urobíte jej tým len dobre. Rašelina je kyslá a aj úrodná zároveň. Ak ste jahody posadili do zásaditej alebo na živiny chudobnej pôdy, nie je nič zvláštne na tom, že sa im nedarí. 
 
Pozor na hladné baktérie 
 
Pri živinách ešte ostaneme. Jednou z hlavných vecí, je dusík. Mnohí ľudia preto jahody posadia priamo do nevyzretého kompostu. Teda na kopec trávy z kosačky alebo suchého lístia. Na tom by nebolo nič zlé. Problémy však spôsobujú baktérie, ktoré žijú v pôde. Tie začnú rozkladať rastlinný materiál a zožerú všetok dusík. Jahodám začnú žltnúť listy a plodov sa, tento rok, určite nedočkáte. 
 
Milujú opaľovanie 
 
Jahody potrebujú slnko a teplo. Preto ich posaďte na takéto miesto. Ak chcete, aby boli plody sladšie a väčšie, umiestnite k nim väčšiu skalu alebo viacero menších kameňov. Tie sa na slnku nahrejú a teplo z nich, bude pôsobiť pozitívne aj na rastliny. Jedným z častých dôvodov, prečo jahody nerodia, je práve to, že im je zima.Jahoda ponorená v mlieku.jpg
 
Majú radi spoločnosť 
 
Nie je známe prečo, no jahody nemajú rady, ak sú posadené po jednej. Preto ich radšej saďte po malých skupinkách. Takto sa im bude dariť omnoho lepšie. Na druhej strane však nezabudnite na dostatočné rozostupy, aby sa rastlinky netlačili. Medzi jahodami, by mali byť medzery veľké asi desať centimetrov. Trochu viac miesta im tiež nezaškodí.