Kvalitná impregnácia dreva zaručí jeho dlhú životnosť

Drevo sa považuje za tradičný stavebná materiál využívaný už od nepamäti. V súčasnosti sa táto surovina používa ako stavebný materiál čoraz viac a viac. Do popredia sa dostáva ekologický spôsob života a tomu nasvedčuje aj návrat k tradičným prírodným materiálom. Aby si však naše drevo zachovalo svoj vzhľad a kvalitu, je potrebné sa oň dôkladne starať. Impregnácia dreva nám zabezpečiť zdravie dreva a uchráni ho pred škodcami. Aké druhy impregnácie dreva sú na trhu dostupné a ktoré z nich sú najkvalitnejšie?

dřevěný stůl

Prečo je impregnácia dreva dôležitá?


Bez tohto úžasného stavebného materiálu si dnes už nevieme predstaviť žiadnu stavbu. Z dreva môže byť vyrobené všetko od krovu až po vybavenie samotného domu. Takéto drevo by sa nemalo využívať neošetrené prostriedkami, ktoré ho chránia. Je totiž ohrozené rôznymi škodcami, akými sú plesne, hrevokazný hmyz, huby, vlhkosť a podobne. Všetky tieto činitele drevo výrazne znehodnocujú. Aby nám drevo vydržalo čo najdlhšie, je potrebné využiť prípravky na impregnáciu dreva. Impregnačných prostriedkov je na trhu mnoho. Ich výber závisí najmä od toho, v akom prostredí bude drevo pôsobiť a aké vplyvy naň budú dopadať. Treba myslieť tiež na to, že prostriedky na impregnáciu dreva sú zdraviu škodlivé a preto treba ich použitie v priestore zvážiť. Tieto prostriedky nepoužívajte v blízkosti detí či starších ľudí.

lavice

Ako si vybrať ten správny prostriedok na impregnáciu dreva?


Výber prostriedku na impregnáciu dreva vám uľahčí norma, ktorá rozlišuje takzvané triedy ohrozenia. Týchto tried je 5 a stupňujú sa od najnižšieho po najvyšší. Najnižší stupeň zahŕňa drevo, ktoré nie je v kontakte s poveternostnými podmienkami a vlhkosť dreva je pod 20 %. Najvyšší stupeň obsahuje drevo, ktoré je priamo vystavované poveternostným vplyvom a je v kontakte s morskou vodou. Impregnáciu dreva je možné vykonať rôznymi spôsobmi. Ide najmä o natieranie, striekanie, namáčanie alebo tlakovú impregnáciu dreva. Výber spôsobu impregnácie závisí od toho, čo chcete naimpregnovať. Na internete môžete nájsť rôzne návody a postupy, ako na to. Nezabudnite však, že impregnáciu dreva je najlepšie vykonávať vonku, nie v uzatvorených miestnostiach.

Navštívte ešte dnes našu internetovú stránku https://carodreva.sk a zistite o impregnácii dreva oveľa viac. Chráňte vaše drevo a doprajte mu dlhú životnosť!