Je čas namontovať LED žiarovku a starú hodiť do koša

V súčasnosti je LED synonymom najzaujímavejšieho technologického pokroku v odvetví svetelných produktov a teší sa prudkého rastu popularity aj v bežných domácnostiach. Veď stačí spomenúť minimálne jeden fakt- led osvetlenie dokáže oproti starým žiarovkám ušetriť 85-90 % elektrickej energie, a to je iba jedno z mnoha pozitív tejto novej technológie, ktorá k žiareniu využíva úsporné svetlo emitujúce diódy (light emitting diodes).

energie


Príkladom bežného využitia led svietidiel sú led žiarovky G9, E27, E14 či GU10. Popularite sa však tešia napríklad aj praktické led pásiky.Technológia LED je ekologická, no zároveň efektívna a pri minimálnej spotrebe elektrickej energie dodá vášmu interiéru (alebo exteriéru) kvalitné osvetlenie s modernými funkciami. Oproti starým žiarovkám má dokonca vyššiu svietivosť a neuveriteľne dlhú životnosť, ktorá sa odhaduje na cca 50 000 hodín žiarenia.

Pri používaní led svetiel takisto myslíte na životné prostredie a svoje zdravie, nakoľko neobsahujú žiadne toxické látky, neznečisťujú, nekontaminujú a sú 100 % recyklovateľné, zároveň napomájú k znižovaniu oxidu uhličitého v ovzduší a k zníženej spotrebe uhlíka, ktorý dnes dosahuje vysoké emisie.

žárovky

Dnešný trh s osvetlením ponúka skutočne široké spektrum produktov, pričom „ledky“ majú v akomkoľvek prevedení prakticky rovnakú charakteristiku, aká tu bola opisovaná. Rozdiely sú už skôr v tvaroch a prevedení, kedy okrem žiaroviek poznáme tiež spomenuté led pásiky, ale aj led reflektory, led trubice a ďalšie. Pre ich súčasnú podobu je však typická táto nová, ekologická a úsporná technológia LED s modernými a praktickými funkciami. Tieto produkty vyžarujú biele svetlo, ktoré však môže mať nádych modrej alebo žltej farby, čo už záleží od teploty farby daného osvetlenia.

  • Ich vlastnosti sa v súčasnosti nevyužívajú iba v reklamných priestoroch a zábavných podnikoch, ale takisto v bežných rodinných interiéroch alebo exteriéroch.