Čo by ste mali vedieť o spermiách

Samozrejme, že spermie slúžia na to, aby oplodnili ženské vajíčko a mohol tak vzniknúť nový život. To je fakt, ktorý poznajú aj malé deti. Na oplodnenie stačí len jedna takáto malá mrška, tá najsilnejšia vyhráva a dostáva sa až k vajíčku.
Objavil ich holandský výrobca mikroskopu Leeuwenhoek v roku 1677, ktorých ich ako prvý opísal a skúmal.

spermie

Muži milujú, keď ženy ochutnávajú ich bielu nádielku. Argumentujú tým, že je to zdravé. No tak páni, to si radšej dáme pomaranč, ten obsahuje viac prospešných látok pre naše zdravie. Spermie síce neobsahujú nič zdraviu škodlivé, ale na druhej strane majú aj mizivý obsah zinku, vápnika, draslíka a vitamínu C. Navyše ani chuť a vôňa nie sú nič moc. A naozaj to nezmení ani lepšie stravovanie.

Ak sa vám stane nehoda a neustrážite vyvrcholenie, neposielajte svoje milované do sprchy. Umývanie nepomôže, pretože prúd vody napomáha bičíku spermie dostať sa hlbšie a voda vymýva z vagíny jej prirodzenú pH, ktorá je obranou proti spermiám. Vo vagíne ženy môžu spermie prežiť dva až päť dní. Preto počítanie plodných dní často zlyháva.
A prečo semenníky visia? Lebo spermie potrebujú asi o 7 stupňov nižšiu teplotu ako je teplota tela, aby prežili. V chladnejšom počasí sa semenníky zmenšia, aby získali viac tepla.

kondom

Na kvalitu spermií vplýva životný štýl a stravovanie. Vedci dokázali, že u mužov, ktorí vypili 3 a viac šálok kávy denne, sa znížilo ich množstvo aj koncentrácia. Naopak Omega -3 mastné kyseliny obsiahnuté v rybách kvalitu zlepšujú. Pre skvalitnenie spermií je dôležité aj vyvrcholenie, pri sexuálnej abstinencii dochádza k oxidačnému stresu. Mininum vyvrcholení potrebných pre zdravie spermií je 4 -krát do mesiaca.

A dáme si aj trochu čísiel. Denne vyprodukuje mužské telo až 300 miliónov spermií. Muži môžu produkovať spermie celý život, ale ich kvalita klesá. Aby sa spermia pohla vpred o jeden centimeter, musí 800- krát pohýbať bičíkom t.j. jej rýchlosť je asi 4 milimetre za minútu. Veľkosť spermie je v priemere 0,06 milimetra.