Augustové zvýšenie úrokových sadzieb je o krok bližšie

Deväťčlenná MPC bola rozdelená v pomere 6-3, pričom guvernér banky Mark Carney viedol skupinu, ktorá hlasovala za držanie sadzieb vo výške 0,5%.
Ekonómovia sa však domnievajú, že ak sa ekonomika prejaví známkami nárastu, augustový nárast je v hre. Údaje o vládnych pôžičkách uverejnené vo štvrtok zvýšili nádej niektorých ekonómov, že ekonomika môže získať dynamiku.
Libra vyskočila o približne jeden cent voči doláru na základe rozhodnutia banky a vyšplhala späť nad úroveň 1,32 USD, keďže sa zdá, že rast augustovej sadzby sa zvyšuje.

banka

MPC uviedla, že zlé údaje o hospodárskom raste z prvých troch mesiacov roka sa pravdepodobne ukážu ako „dočasné“ a rýchlosť rastu by sa zvýšila.
Ako sa zlepšuje hospodársky impulz, rastú obavy z rastúcej inflácie a nárast tlaku zvyšuje úrokové sadzby.
Úroveň úrokových sadzieb je hlavným nástrojom banky na kontrolu akéhokoľvek nárastu cien.

„Kľúčovým predpokladom v projektoch MPC z mája bolo, že pokles rastu produkcie v prvom štvrťroku by sa ukázal ako dočasný, s nárastom dynamiky v druhom štvrťroku,“ uviedol výbor. „Tento rozsudok sa zdá byť celkom na správnej ceste. „Množstvo ukazovateľov výdavkov a sentimentu domácností sa výrazne odrazilo od toho, čo sa v 1. štvrťroku [január až marec] zdalo byť nepravidelnou slabosťou, čiastočne súvisiacou s nepriaznivým počasím.

„Rast zamestnanosti zostal pevný.“  PC uviedla, že vyhliadky na globálny rast zostávajú aj napriek slabým stránkam v celej Európe silné. Je to po prvýkrát, čo pán Haldane „odmietal“ z väčšinového pohľadu na MPC od svojho vstupu do banky v roku 2014 a je významný vzhľadom na jeho úlohu vedúceho ekonomického experta v inštitúcii.

hotovost

Pred dnešným rozhodnutím boli trhy rozdelené na 50/50 na to, či by na nasledujúcom zasadnutí MPC v auguste došlo k nárastu sadzieb.
Po novinkách, že sa pán Haldane pripojil k tým, ktorí sa snažia o vzostup – členovia MPC Ian McCafferty a Michael Saunders – je pravdepodobné, že trhové očakávania rastu sadzieb sa posilnia.