1. mýtus – Drevené stavby majú výrazne kratšiu životnosť než klasické domy
Možno ste netušili, ale drevené stavby sú z hľadiska životnosti rovnocenným súperom pre murované domy alebo domy z iných materiálov. Dôležitým bodom je ten, že každý typ stavby si vyžaduje inú starostlivosť, ktorá buď predĺži alebo skráti životnosť stavby. Dôkazom sú viac ako 300-ročné drevenice.
2. mýtus – Drevené stavby neodolávajú škodcom
Pri konštruovaní drevenej stavby je nutné, aby konštrukcia bola navrhovaná tak, aby nebola ohrozená imunita dreva. Stavba z odolného, zdravého dreva vydrží dlhé roky. Plesne spôsobuje nesprávne naprojektovanie alebo menej kvalitné vyhotovenia. Červotoče si na drevenej stavbe pochutia vtedy, ak je jej údržba zanedbaná. Konzultujte preto všetky nejasnosti s odborníkmi.
3. mýtus – Nevhodná akustika
Ak je v konštrukcii stropu pod nášľapnou vrstvou uložená izolácia, ktorá je pružná a jej základ tvoria minerálne, drevené alebo sklenené vlákna, tak sa následne stlmí prenášanie kročajového hluku. Ak chcete zabrániť zvukovému mostu, tak by mal byť každý izolačno-zvukový profil pripevnený na stene a tesniacimi páskami je zase podlepený strop.
4. mýtus – Problémy s vykurovaním
Pri sendvičových drevostavbách, ktoré sú montované je dobré vedieť, že ich tepelno-izolačné vlastnosti sú lepšie než pri klasických, murovaných domoch. Tepelná izolácia tvorí väčšinovú hrúbku plášťa a práve tá udržiava teplo lepšie než tehly alebo pórobetón.
5. mýtus – Horšia údržba
Drevená stavba nemusí nutne disponovať fasádou z dreva. Riešenie vonkajšej časti stavby odzrkadľuje to, koľko času a nepochybne aj finančných prostriedkov bude potrebné vkladať do údržby stavby. V súčasnosti na trhu existujú materiály a tie sú bezúdržbové, tým pádom vám šetria čas. Naopak, exteriérová časť z dreva si žiada jej permanentnú údržbu.