Zábava pre milovníkov adrenalínu

Paintball je pre niekoho výborným spôsobom, ako sa zbaviť s priateľmi, pre iných je to zas seriózny šport. Na výcvik ho dokonca využívajú aj ozbrojené zložky vo viacerých štátoch. Tento tímový šport vznikol v priebehu osemdesiatych rokov, dvadsiateho storočia, v Spojených štátoch amerických, konkrétne v štáte New Hampshire. Zaujímavosťou je, že spočiatku boli ako farbiace náboje využívané olejové farby, určené na značkovanie dobytka. Neskôr sa však ukázali ako veľmi neekologická záležitosť. Preto ich nahradili kapsule naplnené minerálnymi farbami rozpustnými vo vode, ktoré nezaťažujú životné prostredie.

paintball
 
Tento tímový šport má aj svoje oficiálne majstrovstvá, kluby, ligy, či súťaže, a to po celom svete. Aj keď je širokou verejnosťou považovaný skôr za zábavu, ide o seriózny šport, s presnými pravidlami. Poznáme viacero druhov hry. Tie rozlišujeme podľa prostredia a taktiež konkrétnej taktiky. Ľudia, ktorí tento šport hrajú v rámci svojho voľného času, teda na pobavenie, využívajú hlavne dva typy hry.
Prvou možnosťou je takzvaný scenárový paintball. Ten sa odohráva v lese, na ihrisku, alebo v budove. Charakteristickým je však to, že hra prebieha podľa vopred stanoveného scenára. Druhou variantov je takzvaný speedball. V tomto prípade tímy medzi sebou zápasia na otvorenom ihrisku. Ich úlohou je pre svoj tím získať vlajku súpera. Preto sa jednotlivý členovia z dvoch tímov snažia zneškodniť čo najviac protivníkov.
 
Jednotlivé spôsoby hry sa následne vkladajú do rôznych situácii. Podľa tohto rozlišujeme ďalšie jej varianty. Môže ísť o simuláciu vojnovej bitky, záchrany rukojemníka, odzbrojenie lúpežníka, či únos člena tímu.

střílení
 
Na Slovensku si môžete paintball zahrať takmer v každom meste. Na túto zábavku sú najčastejšie využívané staré priemyselné budovy, športové ihriská, alebo spomínané lesy. Ak ešte neviete, aký program pripraviť svojim priateľom na najbližšiu oslavu, môžete siahnuť práve pot tomto športe. Niektoré firmy, totiž ponúkajú výstroj na prenájom, takže svoju bitku môžete uskutočniť pokojne na vaše záhrade.