Pružiny, pena či bavlna? Zistite, na čom sa spí najlepšie vám

Časy, kedy boli matrace vyrábané z peny alebo z pružín, sú dávno preč. Dnes nájdete v predajniach aj kúsky, naplnené mnohými inými, mnohokrát netradičnými, materiálmi. V kurze je prírodný kaučuk, no i lisovaná bavlna. Bábka Barbie leží v posteli.jpg
 
Tri „klasiky“, ktoré však nie sú na zahodenie
 

  1. Prvý typom matracu, na ktorý v predajniach narazíte veľmi často, ak nie najčastejšie, sú matrace z polyuretánovej peny. Hovoríme o najlacnejšej verzii, bohužiaľ, aj o verzii s najkratšou životnosťou, keďže klasická polyuretánová pena nie je úplne najtrvácnejší materiál. Matrace z obyčajnej peny sú vhodné pre tých, ktorí netrpia žiadnymi problémami s chrbticou.
  2. Druhou možnosťou sú matrace z pamäťovej peny. Pamäťová pena je omnoho pevnejšia, má dlhšiu životnosť a je prirodzene antialergická. Matrace z pamäťovej peny sú považované za ortopedické, no nezabudnite, že to nie je pravidlo. Aj takýto matrac, pri ktorom bola použitá príliš mäkká pena, nemusí poskytovať telu dostatočnú oporu.
  3. Pružinové matrace sú ďalšou klasikou, ktorá sa však akoby vracala späť do „módy“. V porovnaní s predošlými dvoma typmi matracov, majú najdlhšiu životnosť. Dajú sa označiť za ortopedické, pretože sú dostatočne tvrdé, takže i zdravé pre chrbticu, kĺby a v podstate pre celé telo. Podobné sú aj matrace taštičkové, ktoré sú ešte o čosi „ortopedickejšie“.

 Vzorované vankúše na bielom matraci.jpg
Neklasické novinky
 

  1. Prírodný kaučukje dnes pri výrobe matracov využívaný čím častejšie. Má pomerne dlhú životnosť, je antialergický a pohodlný. Drobnou nevýhodou je to že prírodný kaučuk nikdy nie je stopercentne prírodný. Na to, aby sa dal spracovať do matraca, musí byť zmiešaný aj so syntetickým kaučukom.
  2. Na záver tu máme jednu špecialitku, a to matrace plnené lisovanou bavlnou. Aj keď to môže znieť zaujímavo, ide o veľmi lacné kúsky, ktoré nie sú najzdravšie. Zdržiava sa v nich prach a navyše sú veľmi mäkké, takže i dosť nezdravé pre naše telo.