Majte nádherné zábradlie

U starších ľudí sú šmyky a pády na schodoch hlavnou príčinou nepríjemných zranení. Dokonca aj u mladších ľudí sú schody často spojené s pádmi. Hromady ľadu a snehu počas zimnej sezóny predstavujú problém, ktorý zvyšuje riziko podkĺznutia na schodoch. Preto by ste sa mali uistiť, že zábradlie na schodoch je bezpečné a odolné.
Chladné rána s prízemným mrazom, začínajúcim už počas jesene a celej zimy, nás vedia často riadne potrápiť. Spomínam si napríklad na nevinne vyzerajúci pád našej susedy, na jej vlastnej terase, kedy si zlomila kostičku zápästia po tom, ako sa pošmykla na namrznutej dlažbe. Keď sa nad tým zamyslím, zaujímalo by ma, prečo nepodkĺzla na vonkajších schodoch, ktoré boli zvyčajne počas zimy, pokiaľ ich niekto nevyčistil, pokryté ešte väčším množstvom snehu a ľadu. Ale myslím si, že dôvod je ten, že mali na týchto pozdĺž celých schodov schodiskové zábradlie s robustným držadlom. Naši susedia si dávali zvlášť záležať na dizajne, preto bolo ich jasnou voľbou sklenené zábradlie.

schody z dreva

Ľad, vlhkosť a posypová soľ môžu pôsobiť na materiál zábradlia veľmi deštruktívne, vrátane vonkajšieho zábradlia na schodisku. Ak sa k tomu pridá sneh, ktorý svojou prikrývkou všetko zakryje, môže dôjsť k nehode o to rýchlejšie.
Soľ, ktorú používame na odmrazovanie ciest a chodníkov, môže v kovových zábradliach spôsobiť zrýchlenú koróziu a hrdzu. Voda z roztopeného snehu a ľadu sa môže dostať do kotviacich prvkov schodiska a korodovať komponenty.

schody z dreva 2

Pri drevenom zábradlí na schodoch môže voda presakovať do malých existujúcich trhlín, zamrznúť a časom expandovať. Rozširujúci sa ľad potom otvára malé trhliny, ktoré sú príčinou väčších prasklín, ktoré môžu v priebehu zimy rásť. Toto je často problém našich klimatických podmienkach, kde sa teplotné výkyvy môžu počas niekoľkých dní dostať aj pod -10°C.
Kde potrebujete nainštalovať schodiskové zábradlie?
Aj keď nie všetky schody musia mať zábradlia, v podnebí s chladnými zimami je rozumné inštalovať zábradlia na všetky vonkajšie schodiská.
To platí najmä v prípade, že ste v zrelšom veku alebo máte starších príbuzných, pretože pády a šmyky majú potenciál byť pre seniorov oveľa nebezpečnejšie. V skutočnosti je veľké množstvo zranení súvisiacich so schodiskom, ktoré majú iba jeden alebo dva schody.